Login

 

За да можете да пишете във форумите , трябва да се регистрирате като потребител.  
Ако вече имате такъв можете да влезете от тук

Омегасофт Форум  

HomeHomeОмегаСофтОмегаСофтОмекс 2000Омекс 2000Обезщетение чл.222 ал1 КТ Здравна осигуровкаОбезщетение чл.222 ал1 КТ Здравна осигуровка
Previous
 
Next
New Post
1/27/2011 10:52 AM
 

Здравейте! В момента прехвърлям един справочник - "Осигурителени вноски 2011" и се натъквам на една промяна, за която не бях разбрала. Та според този справочник излиза, че върху обезщетение по чл.222 ал1 се дължат осигурителни вноски и за здравно осигуряване.. През януари 2011 аз имам служители с начислено обезщетение по този член, но програмата не начислява здравни осигуровки върху сумата, нито в удръжки има такова перо, кото да добавя ръчно. Въпросът ми е  - дали наистина има такава промяна от 2011 г  и ако е така  - ще се направят ли промени в програмата?

 
New Post
1/27/2011 12:34 PM
 

NIKMI написа
 

Здравейте! В момента прехвърлям един справочник - "Осигурителени вноски 2011" и се натъквам на една промяна, за която не бях разбрала. Та според този справочник излиза, че върху обезщетение по чл.222 ал1 се дължат осигурителни вноски и за здравно осигуряване.. През януари 2011 аз имам служители с начислено обезщетение по този член, но програмата не начислява здравни осигуровки върху сумата, нито в удръжки има такова перо, кото да добавя ръчно. Въпросът ми е  - дали наистина има такава промяна от 2011 г  и ако е така  - ще се направят ли промени в програмата?

Току що говорих с експерт от НОИ и не се дължи ЗО вноска върху чл. 222, ал. 1

 
New Post
1/27/2011 12:59 PM
 

Много благодаря за отговора!

Реших,че това е промяна от тази година и беше важно да го уточня

 
New Post
1/27/2011 1:10 PM
 

Съгласно Изх. № 91-01-19 / 19.01.2004 г на НОИ не се дължат здравноосигурителни вноски върху получените обезщетения по чл. 222, ал. 1 от КТ, тъй като те се изплащат на лицето за време, през което е с прекратени трудови правоотношения и няма работодател.

Самото лице е длъжно да си внася изцяло за своя сметка осигурителни вноски по ЗО съгласно чл.40, ал.5 от ЗО върху база - 1/2 от мин.осиг. за самоосигуряващи се (210 лв за 2011 г.), в противен случай ще бъде с прекъснати ЗО права.

 
New Post
1/31/2011 5:08 PM
 

Здравейте,

Този месец имам такова обезщетение по чл. 222, ал. 1. В програмата виждам, че се начислява ДОД и вноски ДОО И УПФ за сметка на служителя , но социални, каквито не би трябвало да има. Отделно пък вноските за ДОО и УПФ за сметка на служителя изобщо не се появяват. Бихте ли ми съдействали.

 

Благодаря.

 
New Post
2/1/2011 9:35 AM
 

За да се отрази правилно разплащателното перо трябва да бъде отсъствие  със следните настройки:

Стандартно

Аналогично:1 Платен отпуск 

Характер: 20 Обезщетение при съкращение.

В удръжките на служителя трябва да добавите перата ДОО- соц.пр и ДЗПО/УПФ соц.пр., само тези осигурителни вноски са за сметка на лицето, както и данък.

 
New Post
2/22/2011 4:24 PM
 

При мен настройките на това перо са същите но обезщетението което изчислява е по-високо от това което трябва да е в действителност.  Моля за насоки, какъв може да е проблема и какво да направя за да го отстраня.

 
New Post
2/22/2011 5:13 PM
 

Перото взима като база за изчисление базата за платен отпуск на лицето от поседния месец, в който има поне десет отработени дни. Тя се записва в стари суми на ред 4. База платен отпуск.

Ако искате да промените сумата на служителя, тогава или сменете сумата, записана като база за платен отпуск или променете настройката на перото да бъде - Стандартно, аналогично на Дневна база облагаем, характер обезщетение при съкращение.

В осигурителни данни на лицето трябва да добавите в полето Дневна база за стари отсъствия сумата за ден, която лицето трябва да получи.

Вили, мерси за корекцията. Цял ден съм на едни необлагаеми... :)


If u have stupid questions - ask google.
 
New Post
2/22/2011 6:22 PM
 

Лека корекция да направя на колегата - перото е аналогично на 20.Дневна база ОБЛАГАЕМ. Трябва да се начисли и ДДФЛ.

 
New Post
2/15/2012 2:53 PM
 

Здравейте,

искам да попитам нещо във връзка с обезщетението по чл. 222, ал. 1.

Когато то засяга два различни месеца го отразявам като старо отсъствие. Въпросът ми е какви дни му давам да замества?

Защото в момента ми смята обезщетението върху календарните дни, а според мен би следвало да е върху работните дни в рамките на календарния месец.

 
New Post
2/15/2012 5:18 PM
 

Galch написа

Здравейте,

искам да попитам нещо във връзка с обезщетението по чл. 222, ал. 1.

Когато то засяга два различни месеца го отразявам като старо отсъствие. Въпросът ми е какви дни му давам да замества?

Защото в момента ми смята обезщетението върху календарните дни, а според мен би следвало да е върху работните дни в рамките на календарния месец.

През този период служителят не е на работа, следователно му давате да замества - Неплатени дни. Ако сте направили настройките, както е писал Свилен по-горе, всичко ще е наред!

Успех!


Когато над Зара се мръкне и тъмно Аязмото спи, тогава се раждат Беройци, кръвта им зелена кипи...
 
New Post
2/15/2012 5:25 PM
 

Настройките ми са така, но пак има проблем. Служителят е съкратен считано от 05.01.2012 г. Тоест за периода 05.01-05.02.2012 г. програмата начислява възнаграждение за 23 работни дни. То обаче е по-голямо от брутното възнаграждение, а съгласно Кодекса на труда би следвало обезщетението да е в размер на брутното трудово възнаграждение.

Не зная как да отстраня този проблем.

 
New Post
2/15/2012 11:08 PM
 

Galch написа

Настройките ми са така, но пак има проблем. Служителят е съкратен считано от 05.01.2012 г. Тоест за периода 05.01-05.02.2012 г. програмата начислява възнаграждение за 23 работни дни. То обаче е по-голямо от брутното възнаграждение, а съгласно Кодекса на труда би следвало обезщетението да е в размер на брутното трудово възнаграждение.

Не зная как да отстраня този проблем.

Е ми щом са 23 дена, разделете брутото на 23 за да получите дневната база и в Осигурителни данни на служителя, в полето Дневна база стари отсъствия нанесете получената дневна база. Така 23 * дневната база ще ви даде брутото. Успех!

Когато над Зара се мръкне и тъмно Аязмото спи, тогава се раждат Беройци, кръвта им зелена кипи...
 
New Post
2/16/2012 11:32 AM
 

Въвеждането на сума в осигурителни данни, дневна база стари отсъствия не се отразява. Не зная защо. Но какъвто и размер на дневна база да се посочи там, програмата не го взима в предвид.

Сто варианта и в стари суми проиграх - нищо. Ако за февруари отсъствието сметне добре, за януари не и обратно.

Шантава работа!

 
New Post
2/16/2012 12:17 PM
 

Настройката на перото трябва да е аналогично на 20.Дневна база-облагаем за да ви вземе предвид дневната база, която сте въвели.

 
New Post
2/16/2012 1:55 PM
 

Благодаря Ви много. Вече всичко е ОК!

 
Previous
 
Next
HomeHomeОмегаСофтОмегаСофтОмекс 2000Омекс 2000Обезщетение чл.222 ал1 КТ Здравна осигуровкаОбезщетение чл.222 ал1 КТ Здравна осигуровка


Copyright 2007 OmegaSoft Ltd.